Anasayfa - Hakımızda - Üyelik Hizmetleri - İletişim 
Datça Otelleri
Datça Restoranları
Datça Oto Kiralama
Datça'da Tatil
Datça Yarımadası Tarihi
Datça Fotoğrafları
Kültür & Sanat
İklim Yapısı
Datça Mutfağı
Görülecek Yerler
Nerede Kalınır ?
Nerede Yemek Yenir ?
Neler Yapabilirsiniz ?
Eğlence ve Spor
Can Yücel
Nihat Akkaraca
Alışveriş
Datça El Sanatları
Mavi Bayraklı Plajlar
Mavi Yolculuk
Kronoloji
Haritalar
Datça'nın Köyleri
Datça Pazarı
Bal-Badem-Balık
Datça'ya Ulaşım

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İklim Yapısı ve Bitki Örtüsü

 Datça tipik Akdeniz ikliminin özelliklerini taşımaktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır denebilir ama Datça bu iklim tipine kendinden de bir şeyler katmaktadır. Yazları kuraktır ama bunaltıcı sıcak hissedilmez nem oranının düşük olması ve hiç bitmeyen rüzgarı yanınızdan hiç ayrılmayan bir yelpaze gibidir hep serinletir. Kışınsa ılık esen meltemler ısıtır Datça'da sizi. Ortalama yılın 300 günü güneşlidir Datça'nın kışın ortalama 12-14 derece olan sıcaklığı yazın 34 derece civarıdır. İnsan yaşamı için ideal olarak görülen Datça bu iklim özellikleriyle yerli ve yabancıları cezbedip Datça'ya yerleşmelerinin sağlamaktadır. Halikarnas balıkçısı Cevat Şakir dediği gibi: "İklim tam insan boyundadır. Sıcağı da soğuğu da, insan tahammülünü aşmaz. İklimi paltoyla, sobayla yada yelpazeyle düzeltmeye gerek yoktur." Ocak-şubat aylarında baharı başlar Datça'nın birçok çiçek ve Badem çiçekleri açmaya başlar.

 Datça çoğrafi olarak ege bölgesinde yer almaktadır. Ege bölgesinin tipik özellikleri olan dağlık ve engebeli bir yapıya sahiptir. En yüksek noktaları başta Bozdağ (1174 m) olmak üzere sırasıyla Kalecik Dağı (881 m), Karadağ (786 m), Emecik Dağı (704 m), Yarık Dağı (615 m) gibi dağlar oluşturur. Yarımadanın %66 sı orman alanı, %18 i seyrek çalılık ve kayalık, %16 sı tarım alanıdır. Ovaları; Kızlan Ovası, Burgaz Düzlüğü, Reşadiye Ovası ve kıyı ovaları olan Palamutbükü, Mesudiye ve Karaköy ovalarıdır.
 Datça yüzölçümü 446 km2 dir ve 235 km sahil şeridinde 52 koya sahiptir. Yarımadanın en dar yeri Balıkaşıran olarak bilinen bölgede 1 km dir en geniş alanda ise 17 km dir. İklimi tipik Akdeniz iklimi özelleri taşımaktadır; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır ancak yarımadanın üç tarafından esen rüzgar size yazın kurak sıcağından korur ve serin bir hava sunar. 
 Nem oranı ortalama % 58 olan Datça'da günler ortalama yılın 300 günü güneşlidir. Doğa Datça'ya öylesine cömert davranmışki Datça'da araştırmalara göre 848 çeşit bitki vardır. Biz hepsine ulaştık ancak isimleri latince ve anlamak oldukça güç. Datça'da her yerde her türlü bitki görmek daha önce görmediğiniz bitki türleri görmeniz mümkündür. İlkbaharda kumul bitkilerinden tutunda dağda taşta çıkan bitkilere kadar eşsiz bir botanik bahçesidir Datça. Sizler için Datçalıların kullandıkları ve Datça'nın en ünlülerini seçtik. Bunlar; Badem: Latince ismi prunos Amygdalus ve Prunusdulcis'dir. Biri tatlı diğeri acı badem olup fosfor, çinko, bakır, kalsiyum, demir ve özel yağlar içerir.  Besin değeri çok yüksek olan ve eczacılıkta bir çok alanda kullanılmaktadır. Adaçayı: Ülkemizin çoğu yerinde yetişen bir bitki türüdür çay olarak da içilir ama Datça'da farklı bir türü de yetişir. Bu tür biraz tüylüdür ve yörede bu türden elde edilen çaya Yüzük Çayı denir. Üzerlik Otu: Sağlık açısından bir bilgi yok ancak yöre halkının inancına göre yakıldığında çıkan buğunun nazarı yok ettiğine ve kötülükleri kovduğuna inanılıyor. Narpız: Sağlık için yararlı olduğuna inanılan bir bitki türüdür ve çay olarak içilebilir; hoş bir kokusu vardır. (Bir tedavi, yada sağlıklı yaşam önersi değildir bunun için doktorunuza başvurun), 
 Biberiye: Bir tür baharat çeşidi olan bu bitki özellik  e et yemeklerinde kullanılmakta ve hoş bir kokuya sahiptir. Altın otu: Çiçeği kuruduktan sonra faydalanılan ve rengi koyu kahverengi olan bir bitkidir. Böbrek rahatsızlığında; kum problemine ve jinekolojik rahatsızlıklara karşı yardımcı olduğuna inanılan bir bitki türüdür. (Bir tedavi, yada sağlıklı yaşam önersi değildir bunun için doktorunuza başvurun), Pelin otu: Çay olarak kullanılan bu bitki türü kekiğe benzemekte ancak kurutulduğunda sertleşmektedir ve mide dostu olarak bilinir. (Bir tedavi, yada sağlıklı yaşam önersi değildir bunun için doktorunuza başvurun), Sumak: Bu bitki türü yemeklerin vazgeçilmez baharatlarından biridir özellikle et yemeklerinin. İştah açıçı ekşi bir tadı olan kahverengi tohumlu bir bitkidir.
 Dağ nanesi: Tat ve koku bakımından bildiğimiz naneye benzer ancak yaprağı daha küçüktür ve bazılarına göre tadı daha güzeldir doğada kendiliğinden yetişir. Palamut: Datça'nın Palamubükü'ne adını vermiş olan palamut eskiden bütün bir yarımadada yaygın ve çok fazlaymış hatta ihracı yapılırmış ancak günümüzde oldukça nadirdir. Kekik: Datça'da çokfazla kekik çeşidi vardır ve tatları kokuları birbirinden farklıdır. Bunlar; mor kekik, incir kekiği, peynir kekiği, bal kekiği, baharat kekiği bilinen türleridir. Eski çağlardan beri başta karın ve kas ağrıları gibi bir çok hastalığa iyi geldiğine inanılmaktadır. Datçalılar kekiği yaraları iyileştirmek içinde kullanıyorlar. Kekiğin günümüzde ki kullanım alanları et yemeklerinden nana yemeklere hatta çorbalara kadar bir çok yemeğe lezzet katmaktadır. Kekik balı da elde edilmekte ve oldukça değerlidir. İlaç olarak kekik yağı elde edilmekte ve bebeklerde de kullanılmaktadır. (Bir tedavi, yada sağlıklı yaşam önersi değildir bunun için doktorunuza başvurun),
 Kantaron otu: Datça'da yetişen ve yiyeceklere lezzet katan başka bir bitki çeşitidir. Çorbalara ve hoşaf, komposto gibi yiyeceklere lezzet katması için kullanılır. Kapari ve karabiber: Datça'da yemeklere lezzet katan başka iki adet bitki türüdür. Datça Hurması: Bütün bunların haricinde çok önemli bir bitki daha var. endemik yani sadece bu yörede yetişen Datça hurması. Bir palmiye türü olan bu bitki dünyanın başka hiçbir yöresinde yetişmemektedir. Latince ismi Phoenix Theopraxti'dir. Varlığı 1982 yılında tespit edilen bu bitki, ortalama 10-12 mt. uzayabilen ince uzun gövdeli bir ağaçtır. İlk çağlardan bu yana bereketli toprakları ile tarımsal üretimin ön planda olduğu  bir bölgedir Datça.Yerli halkın büyük bölümü ziraat ile uğraşır.İlk çağlarda iklim ve toprak yapısı olarak bağcılık çok önemliydi. Yetiştirilen üzümlerden yapılan şaraplar yörenin en önemli geçim kaynağıydı.Artık bağcılık ihmal edilmiş,yine eskiden yaygın olan tütün ekimi de son zamanlarda azalmıştır. Bugün zeytin, badem, domates, narenciye, incir, palamut, susam, keçiboynuzu, tahılgiller ve turfanda sebze yetiştirilir. Datça'nın en önemli tahıl ürünü Badem'dir.Zeytin ve zeytinyağı üretimi ile tarla domatesçiliği ilçede önemli gelir kaynağıdır. Narenciye bahçelerinde limon, portakal, mandalina yetişir. İlçede harnup, Karaköy'de küçük boyda yer fıstığı yetişir. Yörenin incirli bademi çok ünlüdür. Kuru incir'in içine badem konularak fırınlanmakta ve paketlenerek pazara sunulmaktadır.Datça'da şifalı otların her çeşidi bulunur.Muğla ve Datça yöresinde arıcılık genel bir uğraştır. Fakat 1970'li yıllardan sonra daha gelişmiş ve önem kazanmıştır. Şekerleme olmadığı için yöre balı çok kıymetlidir.Özel yöntemle elde edilen polen ve arısütü son yıllarda aranılır ürünler olmuştur.

datca.com.tr

 

Bu site 2010 tarihinde yayına girmiştir. www.datcainfo.net - www.datcalife.com

Tüm hakları Saygın Ajan'a aittir. Lütfen izinsiz kullanmayınız.